Ingersoll Rand 211 trykluftsslagnøgle, lige – 3/8″ firkant, maks. 204 Nm, 1,09 kg

Trykluftsdrevet slagnøgle. Værktøjsfæste 3/8″ firkant, maks. løsnemoment 204 Nm, vægt 1,09 kg.

Varenummer (SKU): 211 Kategori: Varemærke:

Features

211 er en trykluftsdrevet slagnøgle fra Ingersoll Rand til lettere samlinger i værksted, montage og køretøjsservice.

  • Værktøjsfæste: 3/8″ firkant
  • Maks. løsnemoment: 204 Nm
  • Anbefalet arbejdsområde: 27–170 Nm
  • Omdrejningstal: 10000 o/min
  • Slag pr. minut: 1500
  • Slagværk: Jumbo Hammer
  • Vægt: 1,09 kg
  • Længde: 168 mm
  • Luftforbrug: 5,2 l/s
  • Lufttilslutning: 1/4″ NPT
  • Min. slangediameter: 10 mm
  • Lydniveau: 104,0 dB(A)
  • Vibration: 4,2 m/s²

ProTech er autoriseret forhandler af Ingersoll Rand – kontakt os for tilbud og leveringstid.

Professionelt værktøj i Danmark og Norden.

Yderligere information

Usage class

Light Duty

Tool holder

3/8″ square drive

Impact mechanism

Jumbo Hammer

Recommended working torque

27–170 Nm

Max. breakaway torque

204 Nm

Speed

10000 rpm

Blows per minute

1500 bpm

Weight

1.09 kg

Length

168 mm

Air consumption

5.2 l/s

Air fitting

1/4″ NPT

Hose

min 10 mm

Noise level

104.0 dB(A)

Vibration

4.2 m/s²

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Ingersoll Rand 211 trykluftsslagnøgle, lige – 3/8″ firkant, maks. 204 Nm, 1,09 kg”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

How can we help?

Need a quote, technical advice, service or spare parts? Get in touch.

Compare models

Similar models in the same category – technical data side by side.

You are viewingIngersoll Rand 211 air impact wrench, inline211Ingersoll Rand 212 air impact wrench212Ingersoll Rand 2015MAX air angle impact wrench2015MAXIngersoll Rand 2102XPA air impact wrench2102XPAIngersoll Rand 216B air impact wrench216BIngersoll Rand LA158 air impact wrenchLA158
PriceRequest quote3 644 kr (inkl. moms)2 915 kr (ekskl. moms)10 225 kr (inkl. moms)8 180 kr (ekskl. moms)3 631 kr (inkl. moms)2 905 kr (ekskl. moms)3 338 kr (inkl. moms)2 670 kr (ekskl. moms)3 788 kr (inkl. moms)3 030 kr (ekskl. moms)
Drive3/8″ square drive3/8″ square drive3/8″ square drive3/8″ square drive, with hog ring3/8″ square drive3/8″ square drive
Max. torque204 Nm244 Nm244 Nm75 Nm271 Nm136 Nm
Working torque27–170 Nm27–170 Nm61–190 Nm34–54 Nm––
Speed10000 rpm10000 rpm7100 rpm14500 rpm8500 rpm10000 rpm
Blows per minute1500 bpm1500 bpm2100 bpm3650 bpm1600 bpm1400 bpm
Impact mechanismJumbo HammerJumbo Hammer–Single hammer––
Weight1.09 kg1.31 kg1.54 kg0.7 kg1.27 kg0.57 kg
Length168 mm152 mm332 mm175 mm196 mm167 mm
Noise level104.0 dB(A)97.5 dB(A)–84.8 dB(A)––
Vibration4.2 m/s²2.7 m/s²–3.0 m/s²––
Air consumption5.2 l/s5.2 l/s–4.7 l/s––
Air fitting1/4″ NPT1/4″ NPT–1/4″ NPT––
Hosemin 10 mmmin 10 mm–min 10 mm––
ViewViewViewViewView

Similar tools

Service and spare parts 2

Parts lists and manuals

Need service, repair or spare parts? Send a request and we will get back to you.

Send service request