Ingersoll Rand 295A-6+SK8M4L trykluftsslagnøgle, forlænget ambolt 152 mm, sæt – 1″ firkant, maks. 2000 Nm, 11,4 kg

Trykluftsdrevet slagnøgle. Værktøjsfæste 1″ firkant, maks. løsnemoment 2000 Nm, vægt 11,4 kg.

Varenummer (SKU): 295A-6+SK8M4L Kategori: Varemærke:

Features

295A-6+SK8M4L er en trykluftsdrevet slagnøgle fra Ingersoll Rand til køretøjsservice, dækværksted og vedligehold. Leveres som sæt med topsættet SK8M4L med fire lange 1″ krafttoppe (27, 30, 32 og 33 mm).

  • Værktøjsfæste: 1″ firkant
  • Maks. løsnemoment: 2000 Nm
  • Anbefalet arbejdsområde: 136–1220 Nm
  • Omdrejningstal: 5000 o/min
  • Slag pr. minut: 700
  • Slagværk: Swinging Hammer
  • Ambolt: forlænget, 152 mm
  • Vægt: 11,4 kg
  • Længde: 449 mm
  • Luftforbrug: 17,5 l/s
  • Lufttilslutning: 1/2″ NPT
  • Min. slangediameter: 13 mm
  • Lydniveau: 97,0 dB(A)
  • Vibration: 5,1 m/s²

ProTech er autoriseret forhandler af Ingersoll Rand – kontakt os for tilbud og leveringstid.

Professionelt værktøj i Danmark og Norden.

Yderligere information

Usage class

Light Duty

Tool holder

1″ square drive

Shaft

extended, 152 mm

Impact mechanism

Swinging hammer

Recommended working torque

136–1220 Nm

Max. breakaway torque

2000 Nm

Speed

5000 rpm

Blows per minute

700 bpm

Weight

11.4 kg

Length

449 mm

Air consumption

17.5 l/s

Air fitting

1/2″ NPT

Hose

min 13 mm

Noise level

97.0 dB(A)

Vibration

5.1 m/s²

Included

Impact socket set SK8M4L (4 long 1″ impact sockets: 27, 30, 32 and 33 mm)

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Ingersoll Rand 295A-6+SK8M4L trykluftsslagnøgle, forlænget ambolt 152 mm, sæt – 1″ firkant, maks. 2000 Nm, 11,4 kg”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

How can we help?

Need a quote, technical advice, service or spare parts? Get in touch.

Compare models

Similar models in the same category – technical data side by side.

You are viewingIngersoll Rand 295A-6+SK8M4L air impact wrench, extended anvil 152 mm, kit295A-6+SK8M4LIngersoll Rand 285B-6+SK8M4L air impact wrench, D-handle, extended anvil 152 mm, kit285B-6+SK8M4LIngersoll Rand 285B+SK8M4L air impact wrench, D-handle, kit285B+SK8M4LIngersoll Rand 295A air impact wrench295AIngersoll Rand 2934B2 air impact wrench, D-handle2934B2Ingersoll Rand 2934P2-EU air impact wrench2934P2-EU
PriceRequest quoteRequest quoteRequest quote11 675 kr (inkl. moms)9 340 kr (ekskl. moms)Request quote91 344 kr (inkl. moms)73 075 kr (ekskl. moms)
Drive1″ square drive1″ square drive1″ square drive1″ square drive1″ square drive, thru-hole (hog ring and pin)1″ square drive, thru-hole (hog ring and pin)
Max. torque2000 Nm2000 Nm2000 Nm2000 Nm2034 Nm2034 Nm
Working torque136–1220 Nm136–1220 Nm136–1220 Nm136–1220 Nm678–1490 Nm678–1490 Nm
Speed5000 rpm5000 rpm5000 rpm5000 rpm6600 rpm5300 rpm
Blows per minute700 bpm700 bpm700 bpm700 bpm750 bpm825 bpm
Impact mechanismSwinging hammerSwinging hammerSwinging hammerSwinging hammerTwin HammerTwin Hammer
Weight11.4 kg12.6 kg11.2 kg9.98 kg8.39 kg9.07 kg
Length449 mm519 mm360 mm290 mm286 mm219 mm
Noise level97.0 dB(A)99.8 dB(A)99.8 dB(A)97.0 dB(A)97.9 dB(A)92.4 dB(A)
Vibration5.1 m/s²6.4 m/s²6.0 m/s²8.6 m/s²18.8 m/s²18.3 m/s²
Air consumption17.5 l/s17.5 l/s17.5 l/s17.5 l/s22.1 l/s22.1 l/s
Air fitting1/2″ NPT1/2″ NPT1/2″ NPT1/2″ NPT1/2″ NPT1/2″ NPT
Hosemin 13 mmmin 13 mmmin 13 mmmin 13 mmmin 19 mmmin 19 mm
Handle–D-handleD-handle–D-handle, inside trigger–
ViewViewViewViewView