Ingersoll Rand CL125K-2C10-C6U-E CLK lufttalje – 125 kg, 3 m løftehøjde

Price on request

Kompakt lufttalje i CLK-serien til produktionslinjer: lav vægt, kompakt hus, 6–lamelmotor til 100 % intermittens, fuldflowbetjening for blød og præcis positionering, øvre og nedre endestop, automatisk lamelbremse og korrosionsbestandig lastkæde. Lydniveau under 75 dB(A). FEM/ISO 1Am/M4 – op til 800 fuldlasttimer mellem eftersyn.

Nødstop for hovedluften og kædespand medfølger. Fås med løftehøjder op til 6 m og længere, længere betjeningsslange samt med løbekatte og bjælkeklemmer.

  • Mærkelast: 125 kg
  • Antal kædeparter: 1
  • Løftehastighed med / uden last: 13,1 / 17,1 m/min
  • Sænkehastighed med last: 11,3 m/min
  • Luftforbrug: 0,9 m³/min
  • Arbejdstryk: 6,3 bar
  • Løftehøjde / betjeningsenhed: 3 m / 1,8 m
  • Byggehøjde (krogophæng): 292 mm
  • Vægt: 15,4 kg
  • ATEX: Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zone 2)

Pris og leveringstid på forespørgsel – vi hjælper dig med at vælge kapacitet, løftehøjde, styring og ophængning (løbekatte, bjælkeklemmer).

Configure an air hoist

CL125K-2C10-C6U-E
1Load, kgpart + gripper/sling
2Application
3Height of lift
4Control
5Suspension

Request a quote →

We reply with price and lead time within one working day.

Features

Egenskaber

  • 100 % intermittens – 6–lamellet luftmotor med højt drejningsmoment og lav vedligeholdelse
  • Asbestfri fjederaktiveret skivebremse med luftudløsning – præcis styring, lavt luftforbrug
  • Totrins differentialgear i varmebehandlet legeret stål, oliesmurt
  • Smedet kædehjul med fem lommer og føring for slap kæde – bløde løft, længere kædelevetid
  • Øvre og nedre endestop – krogen kan ikke køres for langt
  • Let pulverlakeret aluminiumshus; indbygget lyddæmper – 75 dB(A)
  • Fuldflow-betjeningsenhed til præcis positionering; forzinket kæde klasse 80; arbejdstryk 5–7 bar

Anvendelsesområder

Lette, hurtige, gentagne løft på produktions- og monteringslinjer, arbejdspladskraner og sammen med balancere – hvor der er trykluft, og der kræves præcis positionering.

Modeller i serien

Model Kapacitet Kædeparter Løftehastighed, mærkelast Luftforbrug Vægt
CL125K-2C10-C6U-E (dette produkt) 125 kg 1 13,1 m/min 0,9 m³/min 15,4 kg
CL250K-2C10-C6U-E 250 kg 1 9,8 m/min 0,9 m³/min 15,4 kg
CL500K-2C10-C6U-E 500 kg 2 4,6 m/min 0,9 m³/min 17,2 kg

Valg og tilbehør

Konfiguratoren øverst på siden bygger den nøjagtige IR-bestillingskode (løftehøjde, styring, ophængning) og styrer mod koder i Ingersoll Rands prisliste, som leveres hurtigst.

En lufttalje kræver ren, smurt luft – vi anbefaler en filter-regulator-tågesmører (FRL) på luftledningen. Til bjælkemontage, se løbekatte og bjælkeklemmer; kædebeholder og hurtigudluftningsventiler (lang betjeningsenhed) tilføjes i tilbuddet.

Sikkerhed og service

Løft kun op til mærkelasten og lodret – aldrig skævt. Kontrollér krogsikringer, kæde og bremse før hver brug; efterse regelmæssigt i henhold til brugsanvisningen og lokale forskrifter. Brugsanvisning, reservedelsliste og sikkerhedsinformation findes under fanen “Dokumenter”. Service og eftersyn arrangeres sammen med Ingersoll Rands serviceteam – service.

Professionelt værktøj i Danmark og Norden.

Yderligere information

Rated capacity

125 kg

Chain falls

1

Lifting speed loaded / empty

13.1 / 17.1 m/min

Lowering speed loaded

11.3 m/min

Air consumption

0.9 m³/min

Working pressure

6.3 bar

Height of lift / pendant

3 m / 1.8 m

Headroom (hook mount)

292 mm

Weight

15.4 kg

ATEX

Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Ingersoll Rand CL125K-2C10-C6U-E CLK lufttalje – 125 kg, 3 m løftehøjde”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

How can we help?

Need a quote, technical advice, service or spare parts? Get in touch.

Compare models

Similar models in the same category – technical data side by side.

You are viewingIngersoll Rand CL500K-2C10-C6U-E air hoistCL125K-2C10-C6U-EIngersoll Rand CL500K-2C10-C6U-E air hoistCL500K-2C10-C6U-EIngersoll Rand CL500K-2C10-C6U-E air hoistCL250K-2C10-C6U-EIngersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C32-C15SIngersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C30-C30Ingersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C25-C21S
PricePrice on requestPrice on requestPrice on requestPrice on requestPrice on requestPrice on request
Weight15.4 kg17.2 kg15.4 kg56.7 kg56.7 kg56.7 kg
Air consumption0.9 m³/min0.9 m³/min0.9 m³/min1.98 m³/min1.98 m³/min1.98 m³/min
Rated capacity125 kg500 kg250 kg2000 kg2000 kg2000 kg
Chain falls121–––
Lifting speed loaded / empty13.1 / 17.1 m/min4.6 / 7.9 m/min9.8 / 17.1 m/min4 / 6.1 m/min4 / 6.1 m/min4 / 6.1 m/min
Lowering speed loaded11.3 m/min6.7 m/min13.7 m/min5.5 m/min5.5 m/min5.5 m/min
Working pressure6.3 bar6.3 bar6.3 bar6.3 bar6.3 bar6.3 bar
Height of lift / pendant3 m / 1.8 m3 m / 1.8 m3 m / 1.8 m9.75 m / 4.6 m9.1 m / 9.1 m7.6 m / 6.4 m
Headroom (hook mount)292 mm324 mm292 mm584 mm584 mm584 mm
ATEXEx II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)
Chain falls–––222
ViewViewViewViewView
Lufttaljer