Ingersoll Rand HL2000K-2C10-C6 HLK lufttalje – 2 t, 3 m løftehøjde

Price on request

Kraftig lufttalje i HLK-serien til 1–6 t – samme konstruktion og mange fælles dele som MLK, men med højere hastigheder og præcis positionering til produktion med mange cyklusser. 100 % intermittens (HMI A5 / FEM 2m), planetgear, selvjusterende fjederbelastet og luftudløst skivebremse (slidtestet over 1 million cyklusser) og alle roterende dele i kugle- eller rullelejer. Velegnet til stålværker, støberier og overfladebehandling.

  • Mærkelast: 2000 kg
  • Antal kædeparter: 2
  • Løftehastighed med / uden last: 4 / 6,1 m/min
  • Sænkehastighed med last: 5,5 m/min
  • Luftforbrug: 1,98 m³/min
  • Arbejdstryk: 6,3 bar
  • Løftehøjde / betjeningsenhed: 3 m / 1,8 m
  • Byggehøjde (krogophæng): 584 mm
  • Vægt: 56,7 kg
  • ATEX: Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zone 2)

Fås gnistfri (KR), med trækkæde, løbekat og kædekasse; andre løftehøjder på bestilling. Pris og leveringstid på forespørgsel – vi hjælper dig med at vælge kapacitet, løftehøjde, styring og ophængning (løbekatte, bjælkeklemmer).

Request a quote →

We reply with price and lead time within one working day.

Features

Egenskaber

  • 100 % intermittens – kontinuerlig drift (tung drift HMI A5 / FEM 9.511 2m)
  • Selvjusterende fjederbelastet, luftudløst skivebremse – slidtestet i over 1 million cyklusser
  • Planetgear og kraftig lastkæde 9,5 × 25,7 mm; alle roterende dele på kugle- eller rullelejer
  • Løftehastighed ved mærkelast op/ned: HL1000K 7,9/11,3 m/min, HL1500K 4,9/7,9 m/min, HL2000K 4,0/5,5 m/min; luftforbrug 1,98 m³/min (6,3 bar)
  • Betjeningsenhed med justerskruer til følsomhed og maks. hastighed; nem ombygning fra trækkæde til betjeningsenhed
  • Drejeligt luftindtag; lastkæden smøres af afgangsluften; ATEX zone 2 som standard (Ex II 3 GD c IIB 135 °C X)
  • Dele kan udskiftes med MLK-serien; gnistfri KR-versioner findes

Anvendelsesområder

Robust produktionstalje til laster på 1–6 t i kontinuerlig, hurtig drift: stålværker, støberier, galvanisering og produktionslinjer med mange cyklusser.

Modeller i serien

Model Kapacitet Kædeparter Løftehastighed, mærkelast Luftforbrug Vægt
HL1000K-2C10-C6U 1 000 kg 1 7,9 m/min 1,98 m³/min 38,1 kg
HL1500K-2C20-C12S 1 500 kg 1 4,9 m/min 1,98 m³/min 38,1 kg
HL1500K-2C27-C17U 1 500 kg 1 4,9 m/min 1,98 m³/min 38,1 kg
HL1500K-2C30-C12U 1 500 kg 1 4,9 m/min 1,98 m³/min 38,1 kg
HL2000K-2C10-C6 (dette produkt) 2 000 kg 2 4 m/min 1,98 m³/min 56,7 kg
HL2000K-2C25-C21S 2 000 kg 2 4 m/min 1,98 m³/min 56,7 kg
HL2000K-2C30-C30 2 000 kg 2 4 m/min 1,98 m³/min 56,7 kg
HL2000K-2C32-C15S 2 000 kg 2 4 m/min 1,98 m³/min 56,7 kg

Valg og tilbehør

Konfiguratoren øverst på siden bygger den nøjagtige IR-bestillingskode (løftehøjde, styring, ophængning) og styrer mod koder i Ingersoll Rands prisliste, som leveres hurtigst.

En lufttalje kræver ren, smurt luft – vi anbefaler en filter-regulator-tågesmører (FRL) på luftledningen. Til bjælkemontage, se løbekatte og bjælkeklemmer; kædebeholder og hurtigudluftningsventiler (lang betjeningsenhed) tilføjes i tilbuddet.

Sikkerhed og service

Løft kun op til mærkelasten og lodret – aldrig skævt. Kontrollér krogsikringer, kæde og bremse før hver brug; efterse regelmæssigt i henhold til brugsanvisningen og lokale forskrifter. Brugsanvisning, reservedelsliste og sikkerhedsinformation findes under fanen “Dokumenter”. Service og eftersyn arrangeres sammen med Ingersoll Rands serviceteam – service.

Professionelt værktøj i Danmark og Norden.

Yderligere information

Rated capacity

2000 kg

Chain falls

2

Lifting speed loaded / empty

4 / 6.1 m/min

Lowering speed loaded

5.5 m/min

Air consumption

1.98 m³/min

Working pressure

6.3 bar

Height of lift / pendant

3 m / 1.8 m

Headroom (hook mount)

584 mm

Weight

56.7 kg

ATEX

Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “Ingersoll Rand HL2000K-2C10-C6 HLK lufttalje – 2 t, 3 m løftehøjde”

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

How can we help?

Need a quote, technical advice, service or spare parts? Get in touch.

Compare models

Similar models in the same category – technical data side by side.

You are viewingIngersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C10-C6Ingersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C32-C15SIngersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C30-C30Ingersoll Rand HLK air hoistHL2000K-2C25-C21SIngersoll Rand HLK air hoistHL1500K-2C30-C12UIngersoll Rand HLK air hoistHL1500K-2C27-C17U
PricePrice on requestPrice on requestPrice on requestPrice on requestPrice on requestPrice on request
Weight56.7 kg56.7 kg56.7 kg56.7 kg38.1 kg38.1 kg
Air consumption1.98 m³/min1.98 m³/min1.98 m³/min1.98 m³/min1.98 m³/min1.98 m³/min
Rated capacity2000 kg2000 kg2000 kg2000 kg1500 kg1500 kg
Chain falls222211
Lifting speed loaded / empty4 / 6.1 m/min4 / 6.1 m/min4 / 6.1 m/min4 / 6.1 m/min4.9 / 8.5 m/min4.9 / 8.5 m/min
Lowering speed loaded5.5 m/min5.5 m/min5.5 m/min5.5 m/min7.9 m/min7.9 m/min
Working pressure6.3 bar6.3 bar6.3 bar6.3 bar6.3 bar6.3 bar
Height of lift / pendant3 m / 1.8 m9.75 m / 4.6 m9.1 m / 9.1 m7.6 m / 6.4 m9.1 m / 3.7 m8.2 m / 5.2 m
Headroom (hook mount)584 mm584 mm584 mm584 mm478 mm478 mm
ATEXEx II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)Ex II 3 GD c IIB 135 °C X (zon 2)
ViewViewViewViewView
Lufttaljer